Jak vybrat letní pneumatiky rychle a jednoduše?

Volba letní pneumatikybude mít vždy nezanedbatelný dopad na to jak se vám vůz ovládá a jak bezpečná jízda bude. Proto je nutné výběr vhodných pneumatik neuspěchat a nepodcenit. Je nutné věnovat výběru maximální možnou pozornost. V dnešním testu letních pneumatik se podíváme na vlastnosti pneumatik, které by měli splňovat zásady pro bezpečnou jízdu. Mezi testované vlastnosti zahrnujeme například jízdu na mokrém povrchu a na jednotlivých typech mokrých povrchů. Korektně vybraná pneumatiky by měla být rovněž odolná aquaplaningu.

Jak vybrat letní gumy

V případě že uvažujete který typ letní pneumatiky je pro vaše vozidla nejvhodnější, je nutné vzít do úvahy několik bodů, pomocí kterých lze vybrat ten správný model. Správně vybrané pneumatiky zásadně ovlivní klíčové vlastnosti auta jako je jeho ovladatelnost, brzdná dráha, hlučnost a spotřeba. V neposlední řadě zásadně ovlivňuje i jízdní komfort řidiče. Faktory které je nutné brát v potaz při výběru letních pneumatik:

  • Kilometry, které za rok s vozem najezdíte
  • Ve kterém terénu budete nejčastěji jezdit
  • Technické rozměry ráfků / disků na vašem vozidle
  • Finanční rozpočet, který jste na nákup pneumatik vyhradili

diesel-particulate-filter

Kdy vyměnit zimní za letní pneumatiky?

Nutnost používání zimních gum končí 31.3. Někteří řidiči zimní pneumatiky využívají celoročně, což ovšem není rozumné. Zimní pneumatiky v létě nepřilnou k povrchu a jízda s nimi je díky tomu značně ztížená. Rovněž vede jejich používání k extrémnímu opotřebení a znehodnocování.

Značení pneumatik

Evropská unie uvedla v platnost značení pneumatik energetickými štítky. V případě, že pneumatiky daný štítek nemá, může jít o starou pneumatiku, nebo pneumatiku vyrobenou za hranicemi. Jak energetické štítky fungují?:

  • Úsporu paliva (A = nejvíce úsporné, G = nejméně úsporné)
  • Přilnavost na mokré vozovce (A = nejlepší přilnavost, G = nejméně účinné) – tento faktor má zásadní vliv na bezpečnost řidiče a posádky auta a měli byste ho při výběru brát nejvíce v potaz. Dle údajů výrobců může být rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnocenou pneumatikou při rychlosti jízdy 80 km/h až 18 metrů, tj. 30% délky brzdné dráhy (tj. cca čtyři délky běžného osobního vozu)

Hlučnost (1 = nejtišší, 3 = nejhlučnější, bývá označován na štítku i počtem decibelů a oblouky) - čím více oblouků je na štítku označeno, tím je pneumatika hlučnější.

pneumatiky-3

Další důležité parametry při výběru:

  • Rozměry - Shánějte pneumatiky o velikosti a parametrech uvedených v technickém průkazu. Samozřejmostí je odpovídající počet ráfků a disků typu vozidla.
  • Hmotnostní index – Označení maximálního zatížení jedné pneumatiky. Je uveden jako dvoumístné číslo v označení pneumatiky. Správná hodnota je uvedena v technickém průkazu, dávejte pozor. Hodnota nesmí být nikdy nižší.
  • Rychlostní index – Maximální rychlost, kterou můžete s pneumatikou jet. Reálná rychlost nesmí bát nikdy vyšší

Kde letní pneumatiky vybrat?

Na e-shopu pneuvyhodne.cz naleznete široký výběr letních i zimních pneumatik od věhlasných značek za lidové peníze. Stačí kliknout na odkaz a vybrat pneumatiky podle dnešního návodu. Tápete-li stále ohledně správného výběru, rádi vám zkušení poradci na e-shopu poradí s nákupem.