Čistení DPF filtru

Čištění filtru pevných částic

Čištění filtru pevných částic se vám může pořádně prodražit. Jsou firmy, které nabízejí čištění filtru pevných částic, tzv. repasování DPF/FAP filtrů. Na repasování DPF filtrů se používají chemické rozpouštědla. Obvykle je nutné zakoupit 3-6 litrů roztoku. Cena za litr je cca 500 Kč. 

Rozpouštědlo se nalije do prostoru DPF filtru nejlépe tak, aby byl zajištěn přímý přístup k sítku DPF filtru. V mnoha případech však přímý přístup k sítku není. Proto je dobré, i když ne moc rozumné odříznout z tělesa DPF správnou část tak, abychom získali přímý přístup k sítku. Je však třeba dávat velký pozor na to, abyste nezařezali flexí tam, kde se nachází sítko. Než celý roztok nalijete dnu, je nutné ucpat opačný konec tělesa filtru tak, aby vám drahý roztok nevytekl. Následně se to celé nechá přes noc působit. Zhruba za 24 hodin se provádí propláchnutí vodou, nejlépe přímo wapkou pod tlakem horké vody. 

Čištění filtru pevných částic

Zde nastává další problém - kanálky filtru pevných částic nejsou vedeny přímo ale s odskokem. Právě do těchto částí se tlak horké vody nedostane, a hrozí hromadění sazí v těchto jemných záhybech. Průměr kanálků je obvykle cca 1-3 mm. Je samozřejmě dobré vědět i to, že většina mechaniků celou tuto chemikálii s karcinogenními sazemi nechá volně vytéci na zem a vůbec se nezabývá sběrem tohoto nebezpečného odpadu. Z praxe víme, že vozidla po chemickém čištění dpf filtru musí daný proces brzy opakovat. Tím pádem znovu platí za celý proces. Celkově se při jednom čištění pohybují náklady následovně: roztok cca 1500-3500 Kč, práce mechanika cca 2800-5000 Kč = nejistý výsledek.

Právě kvůli nejistému výsledku se vyplatí vyměnit starý filtr pevných částic za zcela nový díl se zárukou. Ceny filtrů pevných částic začínají totiž již při rozumných cca 7800 Kč. Jsou samozřejmě i dražší, avšak to je většinou u méně rozšířených značek. 

1402471584